Satış Sitesi Kurmak İsteyenlere 5 Etkili Tavsiye

İş dünyasına e-ticaret ile girmek isteyenler ve mevcut işini e-ticarete taşıyarak internetten satış sitesi sayesinde işini online ortama taşımak isteyenler için basit tavsiyelerimiz olacak.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte gelişmiş bir e-ticaret sitesi kurmak eskiye nazaran çok daha kolay. Satış sitesini kurduktan sonra rutin olarak yapıldığında, sitenin hareketliliğini artıracak bazı basit önerilere değindik.

Satış sitesimizi kurup ürünlerimizi ekledikten sonra neler yapmalayız ?

1-) Çevrenizi paylaşmaya teşvik edin;

Her bireyin birden fazla sosyal medya sitesinde hesabı vardır. Sosyal medya dediğimizde artık aklımıza sadece facebook ve twitter gelmiyor. Facebook , Twitter , Google Plus , Instagram, Linkedin, Pinterest, Reddit, Tumblr ve daha bir çok popüler sosyal medya sitesi var. Bir sitenin trafiğini hareketlendirmek için atacağınız ilk adım, en etkili yöntemlerden ve ücretsiz olan sosyal paylaşım hareketliliğidir.

Arkadaşlarınıza satış sitesi açtım alışveriş yapar mısınız şeklinde ricada bulunmaktansa, kendi hesaplarında paylaşmasını rica edin. Sosyal medyada tanıdığımızın paylaşımına istem dışı da olsa verdiğimiz değeri hatırlayın. Arkadaş tavsiyesi her tanıtımdan değerlidir.

Ayrıca arama motorlarının sosyal medyada aktif olan siteleri önemsediğini unutmayalım.

2-) Google Adwords , Facebook , Instagram Reklamlarını Es Geçmeyin;

Dünya genelinde en büyük arama motoru google’ın sunduğu adwords reklam modelini inceleyin. Bir kelimeyi aradığımızda ilk 3-4 sırada, son 3-4 sırada ve sağ bölümde gösterilen reklamları biliyorsunuz. Bu reklamlar doğru kullanıldığında geri dönüşüm oranı çok yüksektir. Doğru kullanıldığında diyoruz çünkü çok fazla ayrıntısı vardır ve detayları önemsenmeden verilen reklamlar amaçsız sorgularda gösterimlere sebep olabilir.

İyi bir adwords danışmanlık firmasından danışmanlık hizmeti alarak reklam vermek nokta atışı açısından daha faydalı olur.

Facebook ve Instagram reklamlarını, facebook kullanıcı hesabınızdan kolayca oluşturabilirsiniz, google adwords kadar detaylı değildir. Anahtar kelimelere göre eşleşme türleri olmadığı için sadece yer, yaş, cinsiyet şeklinde bir takım kriterler yaparak ister sayfa beğenisi üzerine, ister tıklama başı maliyet üzerine kolayca reklam verebilirsiniz.

Ziyaretçi gönderimi için reklam vermek istiyorsanız googleadwordsu tercih etmek daha verimli olur. Fakat sayfa takipçisini artırmak için facebook üzerinde verilecek sayfa beğeni reklamları cüzi maliyetlerle çok etkilidir.

3-) Paylaşımları Farklılaştırın;

Klasik sosyal medya paylaşımlarından insanlar etkilenmez. Klasik paylaşım dediğimiz nedir? Örneğin düz bir şekilde sitedeki bir ürünün linki ve resmini paylaşmak. Bu şekilde paylaşımların geri dönüşümü düşük olur. İnsanları etkilemek için paylaşımlarda farklılaşın. Paylaşımınızla ilgili bir video hazırlayın. Paylaşımınıza biraz mizah katabilirsiniz.

Sosyal medyada sizin sektörünüzle ilgili sayfaları ve sizin ürününüzle ilgili sektörlerde yazı yazan blogları tespit edin, onlara ücretsiz test ürünü gönderin. Sayfalarında ve bloglarında ürünlerinizi anlatsınlar.Müşteriniz satın aldığında, ürünle birlikte küçük sürpriz hediyeler gönderebilirsiniz, beklenmedik küçük hediyeler mutlaka geri dönüşüm sağlar. Müşteriniz kendi hesaplarında sizi paylaşır, bloglarında tanıtır.

4-) Promosyonları Diri Tutun;

Satış sitesi yönetiminde, promosyon kullanımının yeri, zamanı özel günü yoktur desek doğrudur. Bir hediye çeki dağıtmak için ille de özel gün beklemeyin. Sitenizde her daim duyurabileceğiniz farklı formatta bir promosyon bulunsun, bu süre sınırlı bir kampanya olabilir, süre sınırlı bir indirim çeki olabilir, bir alana bir bedava veya bir alana ikincisi %xx indirimli gibi bir promosyon olabilir.

Arkadaşını davet edene 10 tl veya siteye üye olana hoşgeldin promosyonu olarak %10 hediye çeki gibi bir promosyon olabilir.Örneğin ücretsiz kargo veya belirli bir sepet tutarı üzeri kargo ücretsiz gibi promosyonlar da en çok ilgi çeken yöntemlerdir.Bir promosyon oluşturun ve bunu her yerde duyurun.

 

5-) Blog Kullanımı Önemlidir ! İçerik Üretmeyi Bırakmayın;

Sürekli güncel ve bilgilendirici içerik üreten bir dinamik, herkes tarafından sevilerek takip edilir. Önerilir, paylaşılır, beğenilir. Özgün ve insanları bilgilendirici blog yazarlığına yatırım yapın.

Eğer siz vakit ayıramıyorsanız veya içerik üretmede güçlük çekiyorsanız, yakınınızdaki bir üniversite öğrencisiyle anlaşıp 2-3 günde veya haftada 2 defa sitenizin blog bölümü için içerik yazmasını talep edin ve ona tabiki ücret ödeyin.

Son olarak e-ticaret bilgi tecrübe işi. E-ticaret nasıl yapılır konularında blog yazılarını okuyup, youtube videolarını izleyin. Zaman içerisinde sizde e-ticaret alanında bilgi ve tecrübeli biri olacaksınız.

Yorum yapın